Program do odzyskiwania danych

MiP Tool to proste i intuicyjne narzędzie do samodzielnego odzysku danych. Program jest całkowicie bezpłatny. Program umożliwia odzyskiwanie danych w przypadkach usunięcia danych lub sformatowania nośnika. Działa na wielu systemach operacyjnych takich jak Windows i Linux. Program działa na systemie plików FAT 32. System ten jest popularny w przenośnych pamięciach typu flash takich jak karty pamięci SD czy też nośniki typu pendrive. Uwaga! Zainstalowanie programu na nośniku, z którego mają być odzyskiwane dane może doprowadzić do nadpisania poprzedniej zawartości. Dlatego by nie doprowadzić do bezpowrotnej utraty danych przed użyciem programu zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta. Firma MiP Data & Forensic nie ponosi odpowiedzialności za działanie programu ani za ewentualne szkody jakie może on wyrządzić.

 

 

Jeżeli twój nośnik uległ awarii i potrzebujesz profesjonalnej pomocy, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści wykonają bezpłatną analizę i podpowiedzą co należy zrobić, żeby odzyskać utracone dane.

Dysk z kartą Flash

Jesteśmy po to, by Ci pomóc

Utraciłeś dane, a może ktoś wykradł Twoje poufne informacje? Teraz już tylko krok dzieli Cię od rozwiązania problemu. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu przeprowadzenia konsultacji. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania oraz zaproponują najwygodniejszą formę dostarczenia nośnika do naszej firmy.

Jeżeli zależy Ci na czasie możesz wypełnić formularz zgłoszenia online, oddzwonimy
niezwłocznie.

530 690 690 Zadaj pytanie Wypełnij zgłoszenie

ODZYSKIWANIE DANYCH Z DYSKU TWARDEGO

Odzyskiwanie danych – jedyny ratunek dla utraconych informacji

Współczesny świat wytwarza każdego dnia miliony terabajtów danych elektronicznych – są to zarówno informacje generowane przez użytkowników prywatnych, jak również – a może przede wszystkim przez różnego rodzaju organizacje – firmy i instytucje. Informacje te przechowywane są na nośnikach cyfrowych, które ze względu na specyfikę swej budowy są urządzeniami awaryjnymi. W efekcie usterek dochodzi do utraty dostępu do zasobów cyfrowych, co sprawia, że użytkownicy nie mogą korzystać np. z baz danych, projektów, plików multimedialnych, czy tych wytwarzanych w pakiecie office. W takich sytuacjach jedynym ratunkiem dla danych pozostaje skorzystanie z usługi jaką jest odzyskiwanie danych. Dla wielu właścicieli nośników cyfrowych odzyskiwanie danych w laboratorium data recovery stanowi jedyną nadzieję na przywrócenie dostępu do informacji.

Czym charakteryzuje się profesjonalne odzyskiwanie danych?

Odzyskiwanie danych to wysoce specjalistyczny serwis świadczony przez profesjonalne laboratoria data recovery. Na rynku dostępnych jest wiele podmiotów posiadających w swej ofercie odzyskiwanie danych, jednak nie wszystkie z nich są odpowiednio przygotowane by świadczyć odzyskiwanie danych na odpowiednim poziomie – do tego niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza technologicznego, na które składa się laboratorium wyposażone w clean room, czyli komory bezpyłowe, a także cała gama rozwiązań programowo – sprzętowych bez których odzyskiwanie danych nie może być po prostu przeprowadzone. Nie bez znaczenia jest także posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia specjalistów odpowiedzialnych za odzyskiwanie danych. 

Dodatkowo usługa jaką jest odzyskiwanie danych powinna być bezpieczna dla cyfrowych informacji – co oznacza, że firma powinna przestrzegać procedur bezpieczeństwa, a także zabezpieczyć nośniki i odzyskane z nich dane przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich.

Starannie wybierz wykonawcę usługi jaką jest odzyskiwanie danych z dysku

Choć podmiotów oferujących usługę – odzyskiwanie danych z dysku – jest na rynku całkiem sporo, to przy wyborze wykonawcy warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie w realizacji usługi odzyskiwanie danych, które przekłada się na skuteczność działania, a także rekomendacje dotychczasowych klientów. Dziś łatwo wyszukać w sieci informacje i opinie na temat usługodawców, choć oczywiście należy podchodzić do nich z pewną rezerwą, nie wszystkie są bowiem rzetelne, można zrobić również rozpoznanie wśród znajomych – w branży data recovery mówi się, iż prędzej czy później każdy utraci dane, zatem istnieje całkiem duża szansa na to, że ktoś z bliskiego grona musiał już wypróbować współpracę z laboratorium, które realizuje odzyskiwanie danych.

Ile kosztuje odzyskiwanie danych?

Odzyskiwanie danych stanowi wysoce wyspecjalizowaną gałąź informatyki, zaś wiedza niezbędna do prawidłowości realizacji procesu data recovery znacznie musi wybiegać poza zwykłą znajomość budowy komputera, zainstalowania pakietu oprogramowania, czy sterowników niezbędnych do pracy urządzeń peryferyjnych. Profesjonalne odzyskiwanie danych z dysku stanowi zatem tzw. serwis klasy premium, co oznacza, że usługa jest wysoce profesjonalna, co pociąga za sobą koszty adekwatne do zaangażowanych umiejętności, doświadczenia oraz narzędzi. W większości firm cena za odzyskiwanie danych uzależniona jest od rodzaju i rozmiaru usterki, choć niektórzy uzależniają opłatę za odzyskiwanie danych od ilości danych zapisanych na nośniku, czy też pojemności samego nośnika. W zależności od usterki oraz poziomu fachowości wykonawcy, koszt jaki trzeba ponieść za odzyskiwanie danych wynosi zwykle od 200 – 300 złotych za drobne usterki logiczne i elektroniki dysku, do kilku tysięcy złotych w przypadku poważnych uszkodzeń mechanicznych, obejmujących np. głowice dysku. I choć odzyskiwanie danych jako proces realizowany przez laboratorium zazwyczaj da się przeliczyć na pieniądze, to dla większości użytkowników utracone dane są po prostu bezcenne.

 

ODZYSKIWANIE DANYCH JAKO STOSUNKOWO NOWA USŁUGA INFORMATYCZNA

Historia dysków twardych oraz narodziny usługi jaką stanowi odzyskiwanie danych

Choć tzw. milenialsi nie znają życia bez internetu i nowych technologii i wydaje im się, że komputery i smartfony istnieją od zawsze, to tak naprawdę urządzenia te znalazły się w powszechnym użyciu zaledwie dwadzieścia – trzydzieści lat temu. Pierwszy dysk twardy, czyli jeden z ważniejszych elementów komputera został stworzony w 1956 roku przez firmę IBM, jednak w niczym nie przypominał on dzisiejszych dysków twardych, ani tym bardziej dysków SSD. Jednak odkąd ludzie zaczęli korzystać z komputerów i zapisywać dane w pamięciach dysków twardych, zaczęli również borykać się z problemem utraty cyfrowych informacji oraz koniecznością korzystania z usługi jaką jest odzyskiwanie danych z dysku. Odzyskiwanie danych stanowi zatem odpowiedź na potrzeby rynku wynikające z różnorakich awarii sprzętowych i nie pojawiłoby się w ofercie firm data recovery, gdyby nie było komputerów i innych urządzeń wyposażonych w nośniki elektroniczne.

Współczesne odzyskiwanie danych

Branża związana z usługą jaką jest odzyskiwanie danych narodziła się pod koniec ubiegłego stulecia – wtedy to powstały pierwsze firmy oferujące swym klientom odzyskiwanie danych z dysku twardego.

Tamte realia znacznie różniły się od dzisiejszych – dyski miały pojemność po kilka – kilkadziesiąt gigabajtów, niewiele było także profesjonalnych narzędzi, które pozwalałyby na odzyskiwanie danych. Na szczęście tamte czasy mamy już dawno za sobą i dziś profesjonalne laboratoria wyposażone są w nowoczesne narzędzia, pozwalające na odzyskiwanie danych niemalże we wszystkich przypadkach utraty danych. Choć oczywiście pamiętać należy, iż sprzęt oferowany przez producentów urządzeń do odzyskiwania danych rozwija się z pewnym opóźnieniem w stosunku do modeli dysków dostępnych aktualnie na rynku, zatem bardzo często jest tak, że najnowsze modele dysków nie są jeszcze wspierane przez urządzenia serwisowe i na odzyskiwanie danych należy zaczekać nawet kilka miesięcy.

Odzyskiwanie danych to przede wszystkim kadra specjalistów 

Na pierwszym etapie rozwoju rynku data recovery nie było również specjalistów wykształconych w zakresie odzyskiwania danych – co więcej, jeszcze trzydzieści lat temu na uczelniach nie było nawet kierunku jakim jest bardzo popularna dziś informatyka. W związku z tym nauka profesji jaką stanowi odzyskiwanie danych wymagała od ówczesnych informatyków dużo więcej zaangażowania i wytrwałości – nie było żadnych kursów, ani szkoleń, które pozwoliłyby nabyć wiedzę pozwalającą na odzyskiwanie danych z dysku. Także umiejętności praktyczne niezbędne do skutecznej realizacji usługi odzyskiwanie danych z dysku twardego były efektem wielu godzin spędzonych na zapoznawaniu się z budową nośników, specyfiki ich uszkodzeń oraz żmudnym przekładaniu głowic.

Jaka przyszłość czeka odzyskiwanie danych z dysku?

Branża nowych technologii to chyba najszybciej rozwijającą się gałąź światowej gospodarki, co sprawia, że narzędzia nowych technologii bardzo szybko starzeją się, wypierane przez kolejne modele. Podobnie jest z elektronicznymi nośnikami danych – choć jeszcze kilka lat temu w powszechnym obrocie były dyski o pojemnościach 80, czy 160 GB, to dziś z trudem można znaleźć w ofercie sklepów z elektroniką dyski twarde mogące pomieścić 500 GB danych. Dziś standardem są zatem nośniki 4, 8, czy 12 terabajtowe, zaś producenci zapowiadają wprowadzenie w niedługim czasie do oferty nośników o pojemności nawet 20 TB. 

Należy również wiedzieć, że dane elektroniczne wytwarzane są i przechowywane przy wykorzystaniu innych urządzeń wyposażonych w pamięci cyfrowe – nośników flash (w tym dysków SSD), urządzeń internetu rzeczy (IOT), dronów, smart domów, czy inteligentnych miast. W efekcie odzyskiwanie danych już dziś nie dotyczy wyłącznie dysków twardych, ale również wszelkich innych urządzeń mobilnych wyposażonych w wybrany typ pamięci. Branża data recovery nie może zatrzymać się jednak na nośnikach, które dostępne są w chwili obecnej, lecz musi rozwijać się, by być przygotowana na nadejście nowych, nieznanych dziś jeszcze rozwiązań, tak by w razie potrzeby odzyskiwanie danych możliwe było praktycznie z każdego dostępnego na rynku nośnika.

 

ODZYSKIWANIE DANYCH Z DYSKU ZEWNĘTRZNEGO

Dyski zewnętrzne – wyzwanie dla specjalistów realizujących usługę odzyskiwanie danych

Od kilku lat zewnętrzne dyski twarde cieszą się ogromną popularnością – są wygodne w użyciu (podłączane są do komputera za pomocą złącza USB) oraz mają niewielkie gabaryty, przy stosunkowo dużych pojemnościach, co sprawia, że wykorzystywane są jako mobilne magazyny danych. 

Jednak to co z jednej strony jest zaletą dysków przenośnych, z drugiej staje się ich przekleństwem – nośniki te znacznie częściej ulegają usterkom fizycznym, niż ich odpowiedniki stacjonarne. W efekcie użytkownicy dysków USB dużo częściej muszą korzystać z popularnej ostatnio usługi jaką stanowi odzyskiwanie danych z dysku. 

Jakie czynniki sprawiają najczęściej, że dysk odwiedza laboratorium, w którym odbywa się odzyskiwanie danych?

Odzyskiwanie danych z dysku USB podejmowane jest najczęściej na skutek awarii powstałych z winy samych użytkowników, do których zalicza się głównie upadek nośnika z biurka, czy stołu na podłogę, bądź inną twardą powierzchnię, przypadkowe pociągnięcie za kabel dysku, skutkujące jego przewróceniem, czy uderzenie torbą, w której dysk jest przenoszony. Niektórzy użytkownicy transportują swe dyski także bez żadnego zabezpieczenia, w efekcie nawet niewielki wstrząs, czy stuknięcie dyskiem kończy się jego awarią. Wielu osobom zdarza się również położyć dysk na fotelu samochodu, w efekcie przy nieprzewidzianym, gwałtowniejszym dysk ląduje na podłodze. Odzyskiwanie danych z dysku stanowi zatem odpowiedź na dosyć powszechną dolegliwość, zaś efektem usługi jest przywrócenie dostępu do informacji zapisanych uprzednio na nośniku. 

Uszkodzenia nośników, w przypadku których konieczne staje się odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych jest na tyle skuteczne, na ile pozwala rozmiar uszkodzenia, zwłaszcza szkody wyrządzone na talerzach nośnika – jeśli na skutek upadku dysku w trakcie pracy na talerzach powstały rysy, to odzyskiwanie danych stanowi jedną z najtrudniejszych operacji przeprowadzanych w laboratoriach data recovery. Częstsza przyczyną skutkującą sięganiem po odzyskiwanie danych są również wszelkiego rodzaju przepięcia, w tym również te niezawinione przez użytkownika, związane ze skokami napięcia w sieci energetycznej. W wielu przypadkach kłopotu przysparzają także zwierzęta domowe, które potrącają dysk, przewracając go, bądź zrzucając na podłogę.

Przekładanie elektroniki dysku – część procedury składającej się na odzyskiwanie danych

Jednym z częstszych uszkodzeń dysków skutkujących uratą danych jest awaria elektroniki dysku, czyli zielonej (seledynowej, niebieskiej) płytki zewnętrznej. Przyczyny awarii mogą leżeć zarówno po stronie użytkowników, jak również być zupełnie nie związane z jego aktywnością. 

W przypadku dysków twardych starszej generacji, by zrealizować odzyskiwanie danych po uszkodzeniu elektroniki wystarczyło przełożyć płytkę z nośnika o identycznych parametrach, by z łatwością uzyskać dostęp do zasobów. Dziś producenci nośników stosują bardziej zaawansowane konstrukcje i technologie produkcji sprzętu, które sprawiają, że odzyskiwanie danych poprzez samo przełożenie dysku nie jest możliwe. W celu uzyskania dostępu do danych konieczne jest wykonanie jeszcze dodatkowych czynności serwisowych, oczywiście z wykorzystaniem dedykowanych do tego narzędzi. Dopiero zastosowanie specjalistycznych operacji sprawia, że odzyskiwanie danych z nośnika o uszkodzonej elektronice kończy się powodzeniem.

 

ODZYSKIWANIE DANYCH WE WŁASNYM ZAKRESIE NIGDY NIE KOŃCZY SIĘ DOBRZE

Odzyskiwanie danych to specjalistyczny serwis wymagający doświadczenia i narzędzi

Dyski twarde to wyjątkowo kapryśne urządzenia i zwykle psują się w momencie najmniej oczekiwanym dla ich użytkownika. Niemniej jednak, dzisiejsze dyski to zaawansowane technologicznie konstrukcje, mimo, że pozornie ich budowa fizyczna wydaje się dosyć prosta (składają się z obudowy, talerzy, silnika, głowic i elektroniki zewnętrznej). Wszystko to sprawia, że odzyskiwanie danych z dysku wymaga do swej skuteczności profesjonalnych urządzeń (a nie amatorskich, bezpłatnych programów), a także doświadczenia zespołu realizującego proces data recovery. Pomimo tego, wielu użytkowników podejmuje samodzielne próby mające na celu odzyskiwanie danych, nie mając chociażby podstawowej wiedzy informatycznej, nie mówiąc już o niezbędnych narzędziach. 

Samodzielne odzyskiwanie danych z dysku może pociągać nieodwracalne w skutkach następstwa

Efektem eksperymentów użytkowników mających na celu odzyskiwanie danych z dysku jest zwykle powiększenie rozmiaru pierwotnej usterki, co sprawia, że odzyskiwanie danych staje się o wiele bardziej trudne, a niekiedy zupełnie niemożliwe nawet w profesjonalnym laboratorium data recovery. Dlaczego tak się dzieje? Użytkownik biorąc się za odzyskiwanie danych nie przestrzega zwykle podstawowych zasad bezpieczeństwa, zatem pierwszym jego błędem jest otwieranie obudowy dysku poza środowiskiem laboratoryjnym. Po takiej interwencji do wnętrza dysku przedostają się zanieczyszczenia, a należy wiedzieć, że delikatnej głowicy zaszkodzić mogą nawet niewielkie drobinki kurzu zupełnie niewidoczne gołym okiem. Poza tym często zdarza się, iż użytkownicy nie mając wprawy w otwieraniu obudowy dysku, czy zdejmowania głowic, już w pierwszych ruchach robią śrubokrętem rysę na talerzach, co stanowi dużą przeszkodę w pracach składających się na odzyskiwanie danych.

Programowe odzyskiwanie danych nośników uszkodzonych mechanicznie? To nie może się udać

Poza tym, by odzyskiwanie danych zakończyło się sukcesem w postaci przywrócenia dostępu do cyfrowych informacji, w wielu przypadkach konieczne jest posiadanie profesjonalnego oprogramowania. Odzyskiwanie danych z dysku przy użyciu bezpłatnych programów ściągniętych z internetu zazwyczaj kończy się niepowodzeniem, zwłaszcza, że aplikacje mają zastosowanie wyłącznie do usterek logicznych, kiedy sam dysk jest sprawny fizycznie. Użytkownicy nie wiedząc o tym, próbują realizować przy pomocy softu odzyskiwanie danych z nośników noszących znamiona usterek mechanicznych, co sprawia, że po wielokrotnych próbach uruchomienia dysku i tak już zniszczone podzespoły podlegają dalszej degradacji. 

Co zatem robić po stwierdzeniu uszkodzenia dysku, by odzyskiwanie danych w laboratorium było skuteczne?

Przede wszystkim nie należy podejmować wielokrotnych prób uruchomienia uszkodzonego nośnika. Z uwagi na fakt, iż po samych objawach użytkownik nie jest w stanie zdiagnozować usterki, kolejne włączanie dysku z nadzieją, że za którymś razem jednak uda się nawiązać komunikację mogą zakończyć się zniszczeniem powierzchni. Nie warto również instalować żadnych amatorskich programów do odzyskiwania danych, ponieważ ich nieumiejętna obsługa niszczy poprzednie struktury i prowadzi do nadpisania informacji. Jeśli zatem użytkownikowi zależy na tym, by odzyskiwanie danych w profesjonalnym laboratorium zakończyło się sukcesem, najlepsze co może zrobić dla swojego dysku, to odłączyć go od źródła zasilania i przekazać w ręce specjalistów, dla których odzyskiwanie danych stanowi codzienną pracę.

Mapa punktów przyjęć

Zapraszamy do jednego z naszych oddziałów w celu dostarczenia nośnika. Kliknij w wybrany punkt w aby zobaczyć więcej szczegółów.

Pokaż wszystkie punkty
Pokaż najbliższy punkt

Znajdź najbliższy punkt

Nie znaleziono punktów przyjęć

Odzyskiwanie danych

Utrata danych może dotknąć każdego – zarówno użytkownika domowego, małą rodzinną firmę, jak również dużą organizację. Sprzęt bywa bowiem zawodny, a użytkownicy popełniają błędy. Do tego biorąc pod uwagę ogrom wykorzystywanych współcześnie urządzeń wyposażonych w elektroniczne nośniki danych, można spodziewać się, iż prędzej czy później każdy utraci dane.

Jednak w dzisiejszych czasach awaria dysku twardego, czy przypadkowe usunięcie danych ze smartfona nie musi oznaczać bezpowrotnej utraty danych. MiP Data & Forensic oferuje odzyskiwanie danych ze wszystkich typów nośników oraz we wszystkich przypadkach ich utraty.

 

Przykłady usterek i incydentów skutkujących
brakiem dostępu do danych:

  • Wypadki losowe – pożar, powódź
  • Uszkodzenie dysku na skutek działań użytkownika, np. upadek dysku
  • Wykasowanie danych
  • Sformatowanie dysku
  • Usunięcie partycji
  • Wykasowanie wiadomości sms
  • Wykasowanie zawartości komunikatorów internetowych
  • Usunięcie listy kontaktów
  • Usunięcie fotografii

Obsługiwane nośniki:

  • Dyski twarde    
  • Dyski zewnętrzne          
  • Dyski SSD           
  • Macierze RAID 
  • Telefony i smartfony
  • Karty pamięci
  • Pendive              
  • Wszelkie inne urządzenia wyposażone w elektroniczne nośniki danych

MiP Data & Forensic jest pionierem polskiego rynku w branży odzyskiwanie danych, w szczególności odzyskiwanie danych z dysku twardego. Już kilkanaście lat temu, wraz z wejściem komputerów do powszechnego użytku, firma dostrzegła potencjał związany z problemem utraty danych zapisywanych na elektronicznych nośnikach informacji. Dziś świadczy profesjonalne usługi przywracania dostępu do danych, jak: odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego, odzyskiwanie danych z dysków SSD, odzyskiwanie danych z telefonu, odzyskiwanie danych ze smartfona, odzyskiwanie danych z macierzy RAID w różnych konfiguracjach (odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0, odzyskiwanie danych z macierzy RAID 1, odzyskiwanie danych z macierzy RAID 5, odzyskiwanie danych z macierzy RAID 10), odzyskiwanie danych z karty pamięci, odzyskiwanie danych z innych nośników elektronicznych, w tym wyposażonych w pamięci flash, odzyskiwanie poczty elektronicznej, czy odzyskiwanie zdjęć.

Specjalizujemy się w technologii CHIP OFF, co ma szczególne znaczenie w przypadku odzyskiwania danych z telefonów, dysków SSD oraz innych nośników wyposażonych w pamięć typu NAND.