Odzyskiwanie danych z serwerów NAS
Serwer NAS to nic innego, jak komputer o parametrach pozwalających na bezpieczne magazynowanie większych ilości danych. Urządzenia te są w ostatnim czasie bardzo popularne, posiadają bowiem niemal same zalety: mają niewielkie gabaryty, są wydajne, energooszczędne oraz stosunkowo bezpieczne. Serwery NAS mogą mieć postać sprzętu sieciowego do montażu jako półka w szafie serwerowej, bądź zewnętrznej obudowy zawierającej dyski twarde. Szczególnie te ostatnie są chętnie wykorzystywane w małych biurach, nie wymagają bowiem posiadania serwerowni, w której będą zlokalizowane. Urządzenia mogą być wyposażone nawet w kilkanaście dysków, pozwalających na stworzenie dużej przestrzeni do przechowywania danych. Jednak kiedy dojdzie do awarii nośników odzyskiwanie danych z serwera NAS może stanowić skomplikowaną operację. Konieczność odzyskiwania danych z serwera NAS może wynikać z usterki logicznej, bądź fizycznego uszkodzenia jednego, bądź większej ilości dysków. W takich sytuacjach odzyskanie danych wymaga przywrócenia sprawności poszczególnym nośnikom, które uległy uszkodzeniu, a następnie odbudowie strefy logicznej. Wszystkie czynności muszą być prowadzone w laboratorium odzyskiwania danych, w celu zapewnienia odpowiednich warunków pracy.
Odzyskiwanie danych z serwerów SAN
Serwery NAS to wysoce specjalistyczne rozwiązania sieciowe dedykowane do zapewnienia bezpieczeństwa danym przetwarzanym przez firmy i instytucje. Z uwagi na stosunkowo wysokie koszty implementacji rozwiązania oraz konieczność posiadania infrastruktury IT, serwery NAS raczej nie są wykorzystywane przez użytkowników indywidualnych. Tym bardziej, że serwery SAN wykorzystywane są do komunikacji w sieci, którą w warunkach domowych raczej rzadko się buduje. Z uwagi na fakt, iż w serwerach NAS wykorzystywane są dyski twarde, to zwykle właśnie awaria nośników skutkuje unieruchomieniem całej sieci i brakiem dostępu do danych przez jej poszczególnych użytkowników. W takich sytuacjach jedynym ratunkiem jest odzyskiwanie danych z serwerów SAN przez profesjonalną firmę. Ponieważ prace w zakresie odzyskiwania danych z serwera SAN wymagają specjalistycznych narzędzi, proces data recovery nie jest realizowany w siedzibie klienta, lecz konieczne jest dostarczenie sprzętu do laboratorium odzyskiwania danych. W MiP Data & Forensic odzyskiwanie danych z serwerów SAN niemalże zawsze kończy się sukcesem i przywróceniem dostępu do utraconych informacji.
Odzyskiwanie danych z serwerów DAS
Serwery DAS to rozwiązania pozwalające na przechowywanie dużych ilości informacji w firmach i instytucjach, które potrzebują mieć stały dostęp do swych baz. Dziś informacja stanowi podstawową wartość każdej organizacji, dlatego opracowanie odpowiedniej strategii przechowywania danych to nieodłączny element ich polityk bezpieczeństwa. Serwery DAS sprawdzają się w małych organizacjach, duże stawiają dziś na inne rozwiązania. Główną wadą serwerów DAS jest ich niska skalowalność, co może być kłopotliwe, kiedy ilość danych w organizacji przyrasta w szybkim tempie. Poza tym w modelu DAS użytkownicy w celu uzyskania dostępu do zasobów, muszą łączyć się bezpośrednio z serwerem. Odłączenie serwera w celu konserwacji, aktualizacji, bądź na skutek awarii wiąże się odcięciem użytkowników od danych. Dlatego w przypadku awarii serwera z pomocą przychodzi profesjonalne odzyskiwanie danych – usługa świadczona przez firmy data recovery. Odzyskiwanie danych z serwera DAS pozwala na przywrócenie dostępu do utraconych informacji, a co za tym idzie normalnej pracy organizacji.
Odzyskiwanie danych z serwerów plików
Dostępna dziś na rynku oferta serwerów plików jest bardzo bogata, dlatego użytkownicy mają w czym przebierać decydując się na wybór najlepszego dla siebie rozwiązania. Dziś każdy może mieć serwer plików na miarę swoich potrzeb – zarówno użytkownicy domowi, jak również mikro i małe przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie na taki zakup. Nie mówiąc już o możliwościach dużych firm i korporacji, które nie przebierają w środkach, by stworzyć warunki zapewniające maksymalne bezpieczeństwo swoim danym. Niemniej wszystkie rozwiązania bywają zawodne, dlatego czasami utracony dostęp do danych można przywrócić jedynie poprzez odzyskiwanie danych z serwerów plików. Operacja taka wymaga wiedzy i doświadczenia zespołu diagnostycznego, a także laboratoryjnych warunków pracy. By odzyskiwanie danych z serwerów plików było skuteczne, musi być przeprowadzone przez specjalistów. Wszelkie samodzielne próby odzyskiwania danych z serwera plików mogą zakończyć się pogłębieniem usterki i brakiem możliwości odzyskania danych.