Biały wywiad (z ang. OSINT – open- source intelligence) to pozyskiwanie informacji z jawnych, dostępnych dla wszystkich zasobów i źródeł. Jednak nie każdy ma świadomość gdzie i w jaki sposób należy poszukiwać potrzebnych danych. OSINT pozwala także na analizę pozyskanych danych, odrzucenie treści nie mających znaczenia dla sprawy, a następnie przygotowanie raportu dla klienta.

Dla kogo jest potrzebny biały wywiad?

  • pracowników zespołów reagowania na incydenty (SOC)
  • miłośników prywatności (aby wiedzieli jakich błędów nie popełniać i gdzie zostawiają ślady, które ktoś może odnaleźć i wykorzystać przeciwko nim)
  • administratorów sieci komputerowych
  • ubezpieczycieli i likwidatorów
  • prawników i właścicieli firm
  • headhunterów i rekruterów,
  • handlowców i pracowników działu sprzedaży, którzy chcą “lepiej poznać” klienta przed spotkaniem i zaskoczyć go dobrym przygotowaniem do negocjacji
  • pracowników organów ścigania (policji, wojska, służb specjalnych i prokuratury),
  • komorników,
  • prywatnych detektywów
  • każdego analityka, którego praca polega na wyszukiwaniu informacji w Internecie.

Zastosowanie białego wywiadu jest niezwykle szerokie i obejmuje m.in. informacje na temat:

  1. Trendów w wybranej branży
  2. Działania konkurencji – jej wyników finansowych, realizowanych przedsięwzięć
  3. Potencjalnych partnerów biznesowych
  4. Kandydatów do pracy, w szczególności na stanowiska związane z dostępem do tajemnic przedsiębiorstwa
  5. Aktywności wybranych osób w sieci
  6. Informacji dostępnych w internecie na temat wybranej osoby, bądź firmy
  7. Ujawniania czynów niedozwolonych w sieci, np. cyberstalkingu

Biały wywiad (z ang. zwany OSINT – open – source intelligence) stanowi stosunkowo nową gałąź usług na pograniczu specjalistycznych działań jakimi są odzyskiwanie danych oraz informatyka śledcza. Biały wywiad nie miał oczywiście zastosowania w świecie analogowym i zaczął cieszyć się dużym zainteresowaniem wraz z popularyzacją internetu, uzyskaniem nieograniczonego dostępu do sieci praktycznie przez wszystkich, a także informatyzacją usług, administracji i rejestrów publicznych. Dziś bardzo dużo informacji i danych gromadzonych przez urzędy i instytucje publiczne dostępnych jest za pośrednictwem internetu. Biały wywiad polega głównie na pozyskiwaniu informacji z ogólnodostępnych źródeł, do których dostęp ma praktycznie każdy obywatel. Nie wszyscy jednak potrafią korzystać z narzędzi nowych technologii, nie wszyscy zdają sobie również sprawę z istnienia różnych baz, rejestrów, archiwów, zawierających dane o osobach, podmiotach, trendach, czy zjawiskach rynkowych. Biały wywiad polega zatem na przeszukiwaniu tychże miejsc pod kątem występowania w nich treści interesujących zleceniodawcę, a następnie weryfikacji pozyskanego materiału, tak by do klienta trafiły wyłącznie informacje mające dla niego znaczenie.

Jednakże biały wywiad to nie tylko pozyskiwanie informacji o znaczeniu gospodarczym, na potrzeby prowadzonego biznesu. Biały wywiad pozwala także na typowanie sprawców czynów zabronionych dokonywanych za pośrednictwem w sieci, zatem wszelkich form publicznego pomawiania, znieważania, hejtowania, cyberstalkingu, czy po prostu mowy nienawiści, o której w ostatnim czasie tak wiele się mówi. Specjaliści od białego wywiadu, na podstawie specjalistycznych algorytmów przeszukują sieć pod kątem występowania obraźliwych, bądź krzywdzących treści kierowanych przeciwko wybranej osobie, bądź grupie osób. Tak przygotowany materiał może stanowić podstawę skierowania sprawy do organów ścigania, w celu wszczęcia przez odpowiednie służby postępowania przeciwko sprawcy.