Uszkodzenia elektroniczne nośników związane są z usterką elektroniki zewnętrznej dysku twardego, bądź podzespołów na płycie głównej dysku SSD, telefonu, czy kości pamięci.

Odzyskiwanie danych z dysków noszących znamiona uszkodzenia elektroniki wymaga odbudowy płytki, a następnie jej przeprogramowanie, by możliwa była komunikacja z pozostałymi elementami nośnika.

Skuteczne odzyskiwanie danych z nośników uszkodzonych elektronicznie – tylko w MiP Data & Forensic

Typy usterek elektronicznych

  • Uszkodzenie procesora
  • Uszkodzenie kości pamięci
  • Uszkodzenie płyty głównej urządzenia

Najczęstsze przyczyny usterek elektronicznych

  • Przepięcia w sieci i awarie zasilacza 
  • Nieprawidłowe podłączenie nośnika 
  • Odłączenie nośnika od komputera bez użycia funkcji bezpiecznego usuwania urządzenia

Odzyskiwanie danych z dysków twardych uszkodzonych elektronicznie

Metodologia odzyskiwania danych z nośnika uszkodzonego elektronicznie uzależniona jest od generacji i typu nośnika oraz rozmiaru uszkodzenia.

Jeśli chodzi o odzyskiwanie danych z dysków twardych, w których uszkodzeniu uległa elektronika zewnętrzna, to konieczne jest odbudowanie płytki, a następnie jej przeprogramowanie, tak by podawała prąd do strefy mechanicznej oraz komunikowała się z pozostałymi elementami dysku.

W starszych dyskach, w których stosowana była nieco inna technologia niż dziś, do odzyskania danych wystarczyła wymiana uszkodzonej płytki elektroniki na sprawną. Dziś metoda ta nie jest skuteczna i odzyskiwanie danych z dysku uszkodzonego elektronicznie wymaga umiejętności i narzędzi, które gwarantują skuteczność operacji.

Odzyskiwanie danych z dysków SSD i telefonów uszkodzonych elektronicznie

Jeśli chodzi o odzyskiwanie danych z dysków SSD, telefonów, smartfonów, kart pamięci, pendrive oraz innych nośników opartych na technologii NAND odzyskiwanie danych sprowadza się najczęściej do odseparowania kości pamięci od płyty głównej urządzenia i wyczytywania danych bezpośrednio z niej. Ta zaawansowana metoda ekstrakcji danych z dysków SSD i telefonów nazywa się CHIP OFF i jest stosowana wyłącznie przez profesjonalne laboratoria data recovery.