Z racji specyfiki budowy dysków SSD, opartej na technologii NAND, uszkodzenia fizyczne sprowadzają się zwykle do uszkodzenia elementów płyty głównej nośnika.

Odzyskiwanie danych z dysku SSD uszkodzonego fizycznie polega najczęściej na wyczytywaniu danych bezpośrednio z kości pamięci urządzenia.

Skuteczne odzyskiwanie danych z dysków SSD uszkodzonych fizycznie – tylko w MiP Data & Forensic.

Typy usterek fizycznych dysków SSD

Uszkodzenie procesora

Uszkodzenie kości pamięci

Uszkodzenie płyty głównej

Najczęstsze przyczyny usterek fizycznych dysków SSD 

Przepięcia w sieci i awarie zasilacza 

Nieprawidłowe podłączenie dysku 

Odłącznie dysku SSD pracującego w obudowie zewnętrznej
bez użycia
funkcji bezpiecznego usuwania urządzenia

Zalanie komputera

Wypadki losowe

Odzyskiwanie danych z dysków SSD uszkodzonych fizycznie

Odzyskiwanie danych z dysku SSD uszkodzonego fizycznie wymaga zazwyczaj użycia profesjonalnej metody CHIP OFF, która polega na odseparowaniu kości pamięci od płyty głównej urządzenia, a następnie wyczytaniu danych bezpośrednio z układu pamięci. W niektórych dyskach SSD producenci montują kilka kości pamięci, zatem w celu przywrócenia dostępu do danych konieczny jest dostęp do zawartości każdej z nich. W przeciwnym razie może pojawić się problem z przywróceniem spójności logicznej danych.

Dyski SSD to stosunkowo nowa technologia, do tego producenci wprowadzają wciąż kolejne innowacje w proces produkcji tych nośników. Dlatego odzyskiwanie danych z dysku SSD uszkodzonego fizycznie stanowi złożony proces, który do swej skuteczności wymaga wiedzy i doświadczenia zespołu diagnostycznego oraz profesjonalnych warunków pracy i specjalistycznych rozwiązań programowo – sprzętowych.