Panel klienta online Zgłoszenie online
Flaga Flaga Flaga
  Główna Odzyskiwanie Referencje Cennik Procedura Poufność Kontakt
Pogotowie całodobowe 663 690 690
 

Uszkodzenia logiczne

Kiedy dane nie zostały utracone na skutek fizycznej awarii nośnika, lecz na skutek naruszenia struktury logicznej w zdecydowanej większości przypadków ich odzyskanie jest możliwe, co więcej - jest dosyć proste. Ważne, by użytkownik nie próbował odzyskiwania danych na własną rękę, może bowiem dojść do nadpisania danych, które jest procesem nieodwracalnym. Jeżeli nie wiadomo co robić, lepiej zachować bezczynność i nie próbować przywracać dostępu do danych we własnym zakresie.

Do najczęstszych przyczyn naruszenia integralności informacji zapisanych na nośniku należą:

ico działanie wirusów komputerowych (robaki, trojany)
ico błędy aplikacji, oprogramowania
ico błędy w komunikacji
ico awarie zasilania
ico błędy samych użytkowników (wykasowanie danych, usunięcie plików, usunięcie zawartości poczty elektronicznej, formatowanie dysku)

W razie stwierdzenia utraty danych poprzez ich usunięcie, sformatowanie dysku, czy zniknięcie w nieznanych okolicznościach nie należy wykonywać już żadnej pracy na komputerze. Każda, nawet z pozoru nieskomplikowana operacja (jak chociażby standardowe zamknięcie systemu z menu Start, które powoduje, że system zapisuje swoje ustawienia) może skutkować nadpisaniem danych. W takich sytuacjach wskazane jest tzw. twarde wyłączenie komputera przez pozbawienie go źródła zasilania - jak wyciągnięcie wtyczki z gniazdka, czy baterii z notebooka.

Odzyskanie danych po uszkodzeniach logicznych zazwyczaj jest operacją nieskomplikowaną, jednakże wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, a odbywa się przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Pracujemy w oparciu o gotowe aplikacje znanych producentów, jak też własne, unikalne, dedykowane konkretnym przypadkom rozwiązania. Trzeba pamiętać, że użycie samego programu często nie jest wystarczajace dla procesu odzyskiwania danych, decydujące znaczenie odgrywa tu czynnik ludzki, umiejętnie kierujący pracą programu.

Odzyskanie danych w naszym laboratorium poprzedzone jest zawsze wykonaniem kopii danych klienta - ta kopia podlega dalszej obróbce w celu odbudowania logicznej struktury i przywrócenia zapisu danych sprzed ich utraty.

Uszkodzenia fizyczne

Uszkodzenia elektroniczne powstają w efekcie awarii poszczególnych układów na elektronice zewnętrznej nośnika i skutkują zwykle spaleniem któregoś z nich.

Do najczęstszych przyczyn utraty danych na skutek uszkodzenia elektroniki należą:

ico wadliwa praca zasilacza komputera (spalenie zasilacza)
ico zbyt wysokie napięcie w sieci energetycznej
ico przepięcia, np. na skutek burzy
ico błędy samych użytkowników, np. nieprawidłowe podłączenie dysku, podanie nieprawidłowego napięcia

Odzyskanie danych, kiedy uszkodzeniu uległa wyłącznie elektronika zewnętrzna jest operacją stosunkowo prostą i jednocześnie nie obciążającą zanadto kieszeni klienta.

Niejednokrotnie wystarczy zamienić elektronikę, tj. założyć sprawny egzemplarz, posiadający wymagane parametry, by uzyskać dostęp do danych. Dane należy niezwłocznie skopiować na nowy, sprawny dysk.

Teoretycznie operację taką można wykonać we własnym zakresie, oczywiście przy założeniu posiadania choćby minimalnej wiedzy w tym zakresie oraz odpowiednich narzędzi pracy.

Zwykle największy problem stanowi pozyskanie odpowiedniego egzemplarza sprawnej elektroniki, z uwagi na fakt, iż niektóre modele dysków są trudno dostępne, np. ze względu na krótkie serie produkcji. Niektórych dysków, ze względu na wiek, nie sposób kupić już na rynku pierwotnym, a nie są jeszcze dostępne w tzw. drugim obiegu.

Samodzielne odzyskanie danych ułatwić może usługa wypożyczenia elektroniki.

Należy zdawać sobie jednak sprawę, iż podłożenie niewłaściwej elektroniki w przypadku niektórych modeli dysków może skutkować zwiększeniem rozmiarów szkód poprzez uszkodzenie struktur logicznych nośnika.

Uszkodzenia mechaniczne stanowią grupę najpoważniejszych uszkodzeń dysków twardych.

Do ich bezpośrednich przyczyn zaliczyć można:

1. Działanie nieprawidłowego napięcia

ico przepięcia w sieci
ico awaria zasilacza

2. Poddanie dysku działaniu siły

ico uderzenie dysku
ico upadek
ico przewrócenie dysku

3. Błędy użytkowników komputerów

ico wadliwe podłączenie

4. Działanie siły wyższej

ico pożar
ico powódź
ico uderzenie pioruna
ico przegrzanie komputera

W efekcie uszkodzeniom ulegają zwykle elementy ruchome znajdujace się wewnątrz dysku, jak:

ico głowice (spalenie komutatora - wzmacniacza głowic)
ico silnik (zatarcie)
ico talerze (uszkodzenie powierzchni przez głowice)
ico łożysko (zatarcie)

Odzyskanie danych utraconych na skutek uszkodzenia mechanicznego jest operacją niezwykle praco- i czasochłonną, wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia z wielu dziedzin informatyki, a także wielkiej cierpliwości i precyzji. Zwykle wiąże się z usunięciem uszkodzonych elementów (jak głowice, talerze, silnik) i podłożeniem na ich miejsce sprawnych, wyczytaniem informacji, odbudowaniem struktury logicznej, a następnie wykopiowaniem odzyskanych danych na nowy nośnik. Wszystkie te czynności mogą być wykonywane wyłącznie w warunkach laboratoryjnych, przy zachowaniu najwyższych standardów czystości powietrza. Nasze laboratorium wyposażone zostało w komorę bezpyłową (tzw. clean room), w której panują warunki zbliżone do tych, w których dyski są produkowane, a więc można bezpiecznie pracować na nośnikach otwartych, bez szkody dla nich.

W pracy nad odzyskiwaniem danych korzystamy ze specjalistycznych narzędzi dostarczanych przez znanych światowych producentów, jak też własnych profesjonalnych rozwiązań, dedykowanych konkretnym uszkodzeniom.

Naturalne katastrofy są dla użytkowników największym problemem, bowiem panuje przekonanie że dane zostały utracone już na zawsze. Nic bardziej mylnego, odzyskanie danych możliwe jest w zdecydowanej większości przypadków. Jego powodzenie uzależnione jest często od tego, jakie działania podjął użytkownik w pierwszych chwilach po stwierdzeniu utraty danych. Należy pamiętać, że o ile w przypadkach uszkodzeń logicznych można podejmować ryzyko próby odtworzenia danych za pomocą powszechnie dostępnych programów, to aplikacje te nie znajdują zastosowania przy uszkodzeniach fizycznych. W takich przypadkach właściwe są wyłącznie specjalistyczne działania, ale nie podejmowane przez lokalne serwisy komputerowe czy zaprzyjaźniony sklep osiedlowy, które nie posiadają zwykle nawet minimum niezbędnej wiedzy w zakresie odzyskiwania danych, lecz przez profesjonalną firmę specjalizującą się w odzyskiwaniu danych, dysponującą odpowiednim zapleczem technologicznym i wyszkolonym personelem.

Najnowocześniejsze laboratorium, zaawansowane technologie i wyspecjalizowana kadra sprawiają, że MiP DATA RECOVERY jest właściwym partnerem na drodze do odzyskania danych. Zapewniamy:

Wysoką skuteczność

ico89% - w przypadku uszkodzeń logicznych
ico99% - w przypadku uszkodzeń elektroniki
ico88% - w przypadku uszkodzeń mechanicznych

24-godzinny support

ico Jesteśmy do dyspozycji naszych klientów 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu

Gwarancję poufności

ico Poufność zajmuje czołową pozycję w hierarchii warości naszej firmy

 
1. Ministerstwo Sprawiedliwosci [zobacz]
2. Computerland [zobacz]
3. Fiat Bank Polska S.A. [zobacz]
4. Millennium Dom Maklerski S.A. [zobacz]
5. Philips Polska [zobacz]
6. Shell Gas Polska Sp. z o.o. [zobacz]
7. Ministerstwo Spraw Zagranicznych [zobacz]
8. Sky Europe Airlines S.A. [zobacz]


odzyskiwanie danych